Horní menu

Drobečková navigace

Úvod > Pro žáky > První stupeň > 1. A > Učivo na týden od 18. května

Učivo na týden od 18. květnaPlán na období od 18. 5. 2020 pro třídu 1. A
(paní učitelka Iva Králová)
 
Český jazyk
Slabikář: strana 92 + 93 + 94 + 95
(očekávaný výstup a tipy: Čeká nás poslední nové téma a to: na straně 92 se seznámíme s bě, pě, vě a na straně 95 s mě. Z celé abecedy umíme již tedy všechna písmenka - neumíme pouze Q, W, X. Pozor na to, čeština má mnoho zajímavostí a záludností: Když vyslovíme bě - slyšíme bje, ale napíšeme bě (b a e s háčkem), když vyslovíme pě - slyšíme pje, ale napíšeme pě (p a e s háčkem), když vyslovíme vě - slyšíme vje, ale napíšeme vě (v a e s háčkem), když vyslovíme mě - slyšíme mňe, ale napíšeme mě (m a e s háčkem). Všímej si: koloběžka - obsahuje bě, poupě - obsahuje pě, věšák - obsahuje vě, město - obsahuje mě....Můžete si doma zahrát takovou hru. Vezmi 4 bílé papíry a buď ty nebo třeba maminka napíšete fixem na jeden papír velkým tiskacím písmem BĚ, na druhý PĚ, na třetí VĚ a na čtvrtý MĚ. Poté Ti rodiče ukazují napřeskáčku list například s PĚ a ty se snažíš vymyslet slova obsahující PĚ - pěvec, opěradlo, pěkný, zpěvák, pět, pětikoruna..... Nebo si dej papíry na zem - maminka řekne třeba slovo věda a ty se postavíš na papír s VĚ. ... Procvičujeme a čteme nahlas. Na straně 92 v textu Bělásek - připrav si červenou, modrou a zelenou pastelku a v tomto textu hledej bě - dej do červeného kolečka, pě - dej do modrého kolečka a vě - dej do zeleného kolečka. Na straně 95 hledej u posledního cvičení s dílkem puzzle všechna mě a dej je do oranžového kolečka. Tvoř věty: Například - umět: Chtěl/a bych umět hrát na kytaru. .....).
Na každé straně dole najdeme nápovědu k určitým cvičením na stránkách. Čteme tak, abychom textu rozuměli. Rodiče pokládají otázky k textu, aby se ujistili, že žák textu rozuměl. Čteme pravidelně a nahlas - postupně začínáme číst plynule bez slabikování.
 
Písanka 4: strana 21 + 22 + 23 + 24
(očekávaný výstup a tipy: Strany na tento týden najdete v příloze. Nové: malé psací dě, tě, ně, di, ti, ni. Všechna tato písmenka jednotlivě už umíš. dě - d a e s háčkem, tě - t a e s háčkem atd., di - d a měkké i, ti - t a měkké i atd. Obrázky si můžeš vybarvit pastelkami. Strana 20: učíme se kroužek - kůň - u s kroužkem, tůň - u s kroužkem..... Strana 21: Určitě už víš, že: Kočka má koťata. Ovce má jehňata. Kachna má kachňata. Krůta má krůťata. No a jak bude rýmovačka? Voda žbluňká, žába kuňká. Vítr fouká, kočka mňouká. Nezapomínej, že věty začínají vždy velkým písmenem a ty na straně 23 končí tečkou. Kontroluj si po sobě, co jsi napsal/a. Nechybí Ti někde tečky, čárky, háčky.....? Piš psace! Nezapomínáme na rozcvičku prstů, správné sezení a držení pera :) Budeme opisovat na písankové řádky doma perem do sešitu. Na přiloženém pracovním listě, který jsem pro děti vytvořila, jsou 4 strany písanky a písankové řádky - pokud nemáte možnost tisku, děti přepisují písmenka a slova na papír s písankovými řádky (nalinkujte jim ho, prosím, podle Písanky). 
 
Matematika
učebnice: strana 76 + 77 + 78 + 79
(očekávaný výstup a tipy: Jak už víš, tak ve druhé třídě budeme počítat až do 100 - je tedy potřeba se na to připravit. Na stranách na tento týden se setkáš s 30, 40, 50, 60, 70, 80, 90 a 100. Kolik potřebuješ desetikorun, když chceš mít v ruce 80 Kč? 8 desetikorun rovná se 80 korun.... Na straně 78 máme celou stranu příkladů, které bys měl/a již umět vypočítat. Šlo Ti to? Gratuluji! A strana 79 je poslední - výborně! Máš hotovu celou učebnici!!! Jsi šikula :) Když tuto stranu zvládneš, přečteš si vzkaz. Sloupeček vpravo vypočítej a všude, kde je na horní půlstraně 19 napiš A, tam kde je 12 napiš Á atd. Vybarvi si obrázky pastelkami. Druhou zprávu vylušti na spodní půlstraně - tam budeš psát A všude, kde je číslo 11 atd.. POKUD SI PEČLIVĚ VYPLŇOVAL PÍSMENKA NA STRANU 3 DO VAGÓNKŮ, PŘEČTI SI ZPRÁVU, KTERÁ SE NA DOPRAVNÍCH PROSTŘEDCÍCH OBJEVÍ.)
 
Angličtina
učebnice: procvičujeme si lekci na straně 56 až 59 (ON A FARM - NA FARMĚ, str. 56 + 57), procvičujeme i slovíčka, která už umíme: strany 6 až 57
(očekávaný výstup a tipy: Čím se živí jednotlivá zvířátka? Psi jedí maso. - Dogs eat meat. (Dogs ít mít.), Kočky pijí mléko. - Cats drink milk. (Kaets ít milk.)....Kolik vidíš na obrázku na straně 56 pejsků? Vidím 3 pejsky. - I can see three dogs. (Aj ken sí trý doks). ...Nápovědu nalezneš na straně 59. Za každou lekcí v učebnici: NÁMĚTY PRO UČITELE A RODIČE.)
 
Prvouka
učebnice: strana 66 ÁJA JDE NAKUPOVAT + 67 ZAMĚSTNÁNÍ DOSPĚLÝCH LIDÍ + 68 CO LIDÉ UMÍ
(očekávaný výstup a tipy: ÁJA JDE NAKUPOVAT - Povídáme si o nakupování - v matematice jsme již spolu nakupovali několikrát. Víš, co se v jakém obchodě prodává? Postupuj podle návodu na spodní části strany. ZAMĚSTNÁNÍ DOSPĚLÝCH LIDÍ  - Povídáme si o různých zaměstnáních/povoláních. Jaká zaměstnání mají lidé na obrázku? Kdo je učitel, lékařka, hasič, zedník.....? .) Můžeš beze slov předvést nějaké povolání a schválně, jestli to rodiče uhodnou :) Může dělat, že zpíváš a rodiče musí poznat, že jsi zpěvák/zpěvačka. Pozor - nesmíš mluvit ani vydávat žádné zvuky! CO LIDÉ UMÍ - Povídáme si o věcech a o tom, z čeho se vyrábí. 1. - Pokácí se stromy, dostanou dřevo. Z něj vyrobí židle a papír. (Napiš slova psace perem.) 2. - Ze skály lámou kámen, z něj se postaví plot, most a cesta. (Napiš slova psace perem.) 3. - Na pole se zasadí řepa, z ní vyrobí cukr, osladí se jím čaj a koláče. (Napiš slova psace perem.) Co u Vás doma je ze dřeva? Z papíru? Z plastu? Ze skla? Z látky?... Podívej se na krásné krátké video: Jak se vyrábí papír ze dřeva: https://www.youtube.com/watch?v=ZN3laounEw8)
 
Tělesná výchova
Procházky, dřepy, protažení a rozcvičky - to se hodí pro zdraví :)
 
Myslím na Vás, ať se vše daří a máte radost z toho, co nového se dozvídáte a kolik toho už umíte :)
Ten, kdo pilně procvičuje určitě sám vidí, jak počítá rychleji a s menším množstvím chyb, píše lépe a čitelněji, čte plynuleji a ví, co přečetl..... 
Jak byste se oznámkovali? Dali byste si jedničku za práci doma a snahu? 
Těším se na Vás!
Iva Králová