Horní menu

Drobečková navigace

Úvod > Pro žáky > První stupeň > 1. B > Učivo na týden od 6. dubna

Učivo na týden od 6. dubnaČeský jazyk
Písanka strana 17. V písance se nejprve naučíte velké Z. Malé už umíme z písanky číslo 2 – hlavně se do něj nezamotejte.
Tento týden se vám představí nové písmenko. Začnete tedy nejprve ve Slabikáři na straně 54 – kouzelné brýle. Jakmile zjistíte, co v nich je, přejděte do Pepíčka na stranu 74. Věřím, že tam si poradíte bez pomoci. Další dny se vraťte do Slabikáře na straně 54 a každý den se věnujte další stránce (až do strany 57). Pak přejdete do písanky na strany 18, 19, 20.

 

Matematika
Strana 36, 37 – opakování.

 

Prvouka
Učebnice 60.
Projděte si učebnici, vyberte si jednu z básniček ve cvičení 1 a tu se naučte. Máte tam i tipy na výrobu zápichu do květináče nebo malování vyfouknutých vajec.
Přečtěte si s rodiči následující informace, zkuste si je zapamatovat a splnit k nim krátké úkoly.


Popeleční středa – Nazývá se také Sazometná, Škaredá nebo Smetná. Sazometná proto, že staří Čechové v tento den vymetávali z komína saze. Škaredá se jí říká zřejmě proto, že se v tento den Jidáš na Ježíše škaredil, žaloval. V tento den se neměl nikdo škaredit, protože by se pak škaredil každou středu v roce. Děti, popeleční středa už sice byla, ale patří do hlavních velikonočních dnů. Proto si ji připomeňte a následující středu si pečlivě ukliďte ve svém pokojíčku, utřete prach, ale hlavně, nezapomeňte se usmívat a pomáhat druhým. A to bych si přála pro každý den, nejen ve středu.
Zelený čtvrtek – Lidé v tento den vstávali velice časně a všichni se omyli rosou – rosa prý zabraňovala nemocem. Kdo snědl před východem slunce pečivo namazané medem, byl po celý rok chráněný před uštknutím hadů a před žihadly vos. Jedla se jen zelená strava (špenát, zelí), aby byl člověk zdravý po celý rok. Připravte si doma nějaký zeleninový salát, napište/nakreslete mi na papír co jste do něj vše dali a papír si vložte do prvouky. Budu se těšit na vaše originální recepty. Ve škole bychom v tento den zkusili přijít všichni v zeleném oblečení. Zkusíte doma něco zeleného na sebe najít?
Velký pátek – Tento den je připomínkou smrti Ježíše Krista, a proto je prožíván ve znamení smutku, ticha a rozjímání. Podle evangelií zemřel Ježíš na kříži ve tři hodiny odpoledne. Přibližně v tento čas se proto scházejí věřící ke zvláštní bohoslužbě. Na Velký pátek byla výzdoba kostelů chudá, bez květin a svící na oltáři. Písně se zpívaly bez doprovodu varhan a zvony mlčely. Lidová tradice vypráví o údajném otevírání pokladů ve skalách.
Pusťte si krátkou pohádku o tom, jak nebezpečné může být hledání pokladů. (Nemohu bohužel najít předchozí díl, než se Trautenberk do hory dostal, třeba máte doma nebo budete mít větší štěstí při hledání.)
https://www.youtube.com/watch?v=lG9uSQTbeIk

Bílá sobota, neděle, pondělí – Hospodyně pekly mazanec s velikonočního beránka. Muži a chlapci pletli pomlázky z vrbového proutí a děvčata zdobila vajíčka.

 

Anglický jazyk
Slovní zásoba Easter, klidně spojte při prvouce.
https://www.youtube.com/watch?v=ANyXUJ3esWE

https://www.youtube.com/watch?v=dI5bj8iMTz8 (1. minuta)
Na youtube jsou další videa, záleží kolich králíčků zvládnete poslouchat ????.

 

Na závěr vás (rodiče i děti) chci moc poprosit o krátkou zprávu na mail michaela.sucha@zsvrsovicka.cz. Zajímá mě, zda je množství učiva přiměřené, jak se vám daří, jaké děláte pokroky, zda potřebujete s něčím pomoci. Moc na vás na všechny v této nelehké době každý den myslím a těším se až se sejdeme ve škole.
Děkuji, Suchá