Horní menu

Drobečková navigace

Úvod > Pro žáky > První stupeň > 2. A > Učivo na týden od 27. dubna

Učivo na týden od 27. dubnaUčivo na týden od 27. do 30. dubna 

 

Český jazyk- Slovní druhy

Cílem tohoto týdne je děti seznámit s tím, že každé slovo můžeme rozdělit do deseti slovních druhů a slovní druhy se naučit zpaměti, vědět k němu i pořadové číslo. (Podstatné jméno- 1,….). Učivo naleznete na straně 90. Podle vašich možností si buď děti do sešitu slovní druhy vypíší i s číslem, které k němu patří (číslo, slovní druh (str. 90 cv.3)) nebo si na proužky papíru vypíší zvlášť nejprve čísla 1- 10 a poté slovní druhy podstatná jména- citoslovce. Celý týden si pak s nimi může hrát- řadit je od 1 do 10, přiřazovat k nim čísla, míchat je, znovu řadit, říkat, který slovní druh je například před číslovkami a který po nich… díky této činnosti se rychleji zautomatizuje znalost slovních druhů. Děti si lístečky nalepí do sešitu. (Tuto činnost jsme používáme často- například při nácviku abecedy,…).
 

Psaní - děti vypracují str. 16,17. 
 

Čteníděti pokračují v četbě knížky, zapisují si ji do čtenářského deníku. Možná se někdo pustí, tak jako Barunka, do psaní vlastního příběhu. Koho baví více kreslení, může si třeba vytvořit komiks.
 

Anglický jazyk- 17. lekce, str. 73. Děti si ve cv. 5 procvičí slovní spojení I have got (Aj hef got)- já mám a Tony has got (Tony hes got)- Tomáš má. Mohou si vyzkoušet na sobě a na Vás na rodičích...(Mum has got, Dad has got, sister has got, brother has got…. (Mam, Ded, sistr, bradr...- mamka, taťka, sestra, bratr…) Návodná strana pro rodiče je na straně 71.
 

Matematikapřipravujeme se na dělení, dělíme 2 a opakujeme násobení 2.

Tak jako u násobilky, tak i u dělení je dobrý názorný příklad. Dělení je přesné – spravedlivé rozdělování celku na části. Připravte dětem hromádku (ve škole bychom všichni použili fazolky) a mističky či papírové „misky“ nebo co Vás napadne. Děti si připraví podle vašich instrukcí do dlaně například 12fazolek a před sebe 3misky, postupně budou dávat po jedné fazolce do každé misky, poté spočítají kolik je v každé misce fazolí a společně si vyvodíte 12: 3= 4,…. pěkná návodná cvičení jsou v matematice na str. 42 ve cvičení 1,2,3.

Děti si vypracují strany 42, 43, 44, 45.

Opět i u dělení je důležité pochopit smysl, ale znát a rychle používat spoje. Děti se zpaměti naučí tabulku na straně 45 ve cvičení 1.


Prvoukajaro je v plném proudu a děti si v knížce nastudovaly něco o jarních květinách, stromech a ptácích. Pokud je to ve vašich možnostech, vyjděte si na procházku a podívejte se, jaké stromy kolem vás rostou, jaké květiny kvetou a kteří ptáci Vám létají nad hlavou. Povídejte si o tom. Možná děti uvidí včely, které pilně opylují květy a na jejich nožkách uvidí sběrné váčky plné žlutého pylu. Zkuste si domů odnést nějaké listy, květiny…. A vytvořte si malý herbář z vaší procházky.

 

Vážení rodiče, milé děti,

v tomto týdnu nás čekají 30.4. čarodějnice (lidový zvyk spojený s pálením ohňů a vírou v čarodějnice), můžete si nějakou pěknou čarodějnici vyrobit a také 1.5. svátek zamilovaných, všech co se mají rádi. Kluci, nezapomeňte dát sestřičce, mamce, babičce velkou pusu pod rozkvetlým stromem a holčičky, nechte se políbit, ať jste stále zdravé a krásné. Společně si nejen tyto dny užijte.
Alice Matějková