Horní menu

Drobečková navigace

Úvod > Škola > Aktuality > Učitel Kříž v roli datlující sekretářky a básníka

Učitel Kříž v roli datlující sekretářky a básníkaPovídání s učitelem Antonínem Křížem se zvrhlo v poetickou seanci. Kdo z vás by řekl, že učitel chemie a fyziky bude veršovat? Jeho poutavá roušková báseň uzavírá další ze série rozhovorů s našimi pedagogy.

 

Kriz.pngVidíte na současném mimořádném opatření nějaká pozitiva?

Antonín Kříž: Ukázaly se velké rozdíly mezi žáky, například mezi jejich charaktery. Vyplavali žáci svědomití, do nichž bych to dříve ani neřekl... Rozdíly jsem zaznamenal ve schopnosti samostatné práce, zodpovědnosti, ale i v technických možnostech pracovat na dálku - projevil se i sociální vliv.

 

Což už je možná ale spíš negativum, ne?

Ano, můžeme to tak chápat. Nikdo nemá povinnost obstarat si PC, chytrý telefon a podobně. I když je to dnes u mládeže téměř běžné, není to absolutní. Někde je na jedno zařízení odkázáno více sourozenců, a proto to na nikom nemůžeme vyžadovat absolutně. 

 

Jak vyhovuje výuka na dálku vám osobně?

Ze mě osobně se stala sekretářka píšící, datlující, kroužící způsobem lovícího orla nad klávesnicí... Tento způsob léta zdá se mi býti poněkud nešťastným - čímž chci říct, že kontaktní výuka se dá těžko nahradit. Což bych ale vlastně mohl zařadit spíše mezi pozitiva. Celkově je vidět, že na aktuální, případně podobnou situaci v budoucnu je třeba se příště lépe technicky připravit, například možnostmi alespoň audio nebo i videokonferencí. Ovšem jak už jsem říkal, mezi žáky by to mohl být problém. 

 

Jakou máte zpětnou vazbu od žáků? Zaujala vás nějaká konkrétní reakce?

Jako příklad bych rád odcitoval jednu nejmenovanou osobu z druhého stupně. Zde je část z jejího mailu: "Dobrý den pane učiteli ... a my máme odevzdat do 3.4. Strašně moc úkolů vy nám dáváte stejně úkolů jako kdyby jsme to dělali ve škole ale třeba matematika ,Anglický jazyk a český jazyk to nemáme jak stihnou tak tak se chci zeptat jestli by to šlo buď prodloužit nebo těch úkolů trochu ubrat prosím protože já celej den se učím a nemám čas ani zavolat tátovi. Děkuji."

 

Většina lidí se v době mimořádných opatření a "karantény" pustila do svých osobních výzev. Co vy?

Našel jsem čas na distribuci roušek. Při jejich hotovení jsem se stal nezvaným vlezlým odborným poradcem. O těchto svých schopnostech jsem dosud neměl tušení! Diletantství a potácení se od zdi ke zdi ve veřejném prostoru též způsobilo vývrh pošramoceného básnického střeva:

 

První jarní den

Sháním roušku na dýchání, ona není nikde k mání!
Virus na mě zuby cení, taky respirátor není!
Vojta shání, kde jen může, strejda Andrej nepomůže...
Chudák doktor, nebo sestra, ti se nemaj' vůbec extra.

 

Strážník, hasič, prodavačka, to dnes není žádná hračka!
Řidič, pošťák, obrana, chybí jim teď ochrana...:
Najdi doma kousek látky, nebo aspoň - trendy šátky!
Lidi s hadry na hubě, slintaj' proti záhubě...

 

Honza však ví jak na bědu: „Pomoc najdu v Říši středu!“:
„Li Qiangu, můj příteli, Miloš zdraví, víme-li?!"
I něco Jarda přihraje, pak Čajna Ístrn z Šanghaje!
Ruslan - éro muromec - snad to zvládne nakonec?!

 

Bedny jsou už v Opočínku, máme chvilku odpočinku...
To to ale byla klika, raduje se republika!
A tak chmury s čela smetem, připijme si slivkou! Netem,
když nemůžem‘ z bytu ven. Jara je dnes první den!!!

 

Ale ráno, v zimní čas, co zas řekne vlády hlas?