Úvod > Výuka > Druhý stupeň > Bartošová Alena > Tanec

Tanec

Tanec je pohybová aktivita provozovaná za doprovodu hudby. Důležitá je při tanci rytmická složka (RYTMUS) – na základě rytmu pak provádíme TANEČNÍ KROKY a vymýšlíme CHOREOGRAFII.

Pro notový zápis je z hlediska rytmu důležitý TAKT. (Zapisujeme hned za houslovým klíčem.) Ten určuje, do kolika dob budeme počítat. Ve dvoučtvrťovém taktu počítáme do dvou (a tančíme např. POLKU), ve tříčtvrťovém taktu počítáme do tří (a tančíme např. VALČÍK) a tak dále.

Čtyřčtvrťovému taktu říkáme také takt CELÝ.

Takt oddělujeme TAKTOVOU ČAROU.

unnamed.gif                                      unnamed (1).gif

Zopakuj si dělení not podle délky.   Kolik celých not se vejde do celého taktu?

Kolik not půlových?

Kolik čtvrťových?

Kolik osminových?

Tance známe

1. SPOLEČENSKÉ – a mezi nimi můžeme ještě vyčlenit standardní (valčík, tango, slowfox, walz…) a latinskoamerické (samba, cha-cha, rumba, jive, paso doble…)
  2. LIDOVÉ (polka, mazurka, čardáš…)
  3. UMĚLECKÉ (balet, scénický tanec,…)
  4. MODERNÍ – můžou být skupinové nebo sólové (street dance, break dance, hip hop, jazz dance)

Existuje spousta dalších tanců, nedá se je přesně rozškatulkovat (step, country, swingový tanec, břišní tanec, rokenrol…)

Zajímavosti:

1. Tanec vznikl pravděpodobně z rituálních pravěkých obřadů.
  2. „Taneční“ jsou kurzy společenského tance pro studenty středních škol, kde se učí nejdůležitější společenské tance a také základy společenského chování. Končí plesem, tzv. věnečkem.
  3. Nejslavnější valčík všech dob se jmenuje Na krásném modrém Dunaji a napsal ho v 19. století Johann Strauss mladší, přezdívaný král valčíků.

Jak se tančí ve filmu

Pusťte si ukázky:

Takhle tančí krásná Popelka

nota-nalepovaci-tetovani.jpg

A takhle tančí mladá královna Viktorie

Ples ve slavném filmu Pygmalion

nota-nalepovaci-tetovani.jpg

Sherlock Holmes spíš pozoruje, než tančí

nota-nalepovaci-tetovani.jpg

Císařovna Sissi byla i ve skutečnosti okouzlující

Záludné otázky:

1. Co má společného hudba ze všech ukázek? Napovím, že se jedná o stejný rytmus, tedy stejný tanec. Jaký?
  2. Na kolik dob počítáme?
  3. Jednoho slavného zástupce tohoto tanečního žánru jsme podrobně probírali - šlo o naše vůbec první hudební zastavení. Ocitli jsme se ve Vídni v 19. století, kdy tento žánr zažíval obrovský rozkvět. Ano, mluvili jsme o Johannu Straussovi ml. Jak se mu přezdívá?
  4. Jak se jmenuje jeho nejslavnější skladba?
  5. Vyžaduje vstup na ples speciální oblečení?
  6. Co říká muž, když chce dámu požádat o tanec?
  7. Plánuješ chodit do tanečních, aby ses naučil(a) základní společenské tance?

Jak se tančí ve filmu II.

Vybrala jsem z různých filmů dvacet tanečních scén, které se mi buď hrozně moc líbí, nebo jsou tak legendární, že je prostě nejde pominout. Vaším úkolem bude

• pustit si ukázky.
  • vybrat TOP 5 – napište si do sešitů, co se vám líbilo nejvíc hudebně i tanečně, co vás prostě chytlo. Budu ráda, když to pošlete i mně emailem.
  • napodobit jeden z tanečků (alespoň kousek choreografie) a poslat mi fotku nebo video. Toto je nepovinný úkol, ale kdo ho splní, získává obrovský bonus: deset Amadeů a jedničku k tomu.

Pot Baby Groot GIF - Pot BabyGroot Baby - Discover & Share GIFs TANEČNÍ JÍZDA ZAČÍNÁÁÁÁ!

1. Taneček Hugha Granta - pana premiéra ve filmu Láska nebeská  je nepřekonatelný!

2. Z jiného konce filmového vesmíru: Máte rádi Strážce Galaxie? Pak jste taky jistě fanoušky Groota a Grootího tanečního stylu.

3. Ve Strážcích Galaxie je ale tanečník číslo jedna Peter Quill neboli Star Lord (hraje ho můj oblíbený Chris Pratt). Jeho legendární tanec tvůrci tohoto klipu namixovala s ostatními Avengery. Thor nebo Loki jsou na tom tanečně taky dobře! Avengers dancing!

4. Quentin Tarantino natočil Pulp Fiction: Historky z podsvětí a s filmem i jednu z mých nejoblíbenějších tanečních scének. Je to trochu úlet. Trsněte si jako Travolta a Uma Thurman!

5. Herec John Travolta to ovšem rozjel už ve filmu Pomáda. Říkala jsem, že bychom tuhle choreografii mohli spolu nacvičit, co říkáte? -)

6. Kde našel král rock´n´rollu Elvis Presley inspiraci, to ukazuje legendární film Forest Gump. Rozbalíte to doma jako Forest? Věříte této historce?

7. Skutečné královny tance ovšem tančí jako Dancing Queen ve filmu Mamma Mia:

8. Klasika Singing in the Rain.

9. Finálová scéna legendárního muzikálu Chicago a s ní dvě královny burlesky.

10. A tohle jsme zpívali, někdo dokonce rapoval! Film Rebelové Akáty šumí.

11. Kdo z vás zkusí mambo? Hříšný tanec neboli Dirty Dancing!

12. Trochu crazy ukázka z pohádky Tři veteráni. Kdo pozná, na jaký slavný valčík se ta dáma vrtí?

13. Když si obléknete Masku, může to s vámi dopadnout i takhle, kapánek zeleně!

14. Někdy pomůže tanec rozpustit ledy a rozpumpovat i celkem nudnou párty! Jako ve filmu Nedotknutelní.

15. A ještě jednou Hugh Grant, tentokrát ve filmu Božská Florence. Promiňte, nenašla jsem v originále, nevšímejte si jazyka, ale toho temperamentu!

16. Moje srdcovka. Film provoněný krásnou estetikou, jazzem, stepem... Oskarový La La Land Ryan Gosling a Emma Stone. Tančí se až ve druhé polovině ukázky...

17. Jak se zamilovat na Titanicu? Chce to si pořádně zatrsat v podpalubí!

18. Určitě všichni znáte Pána prstenů. Pamatujete si na nadšení hobitů po bitvě a jejich hobití taneček na stole?

19. Kdyby Harry Potter kouzlil, jako tančí, „ty víš kdo“ by ho zničil jedním mávnutím ruky. Podívejte se na

čarodějnický bál.

20. A na závěr Hermiona (Emma Watson) trochu jinak – ve filmu Kráska a Zvíře.