Úvod > Pro žáky > Školní časopis > Starší ročníky časopisu SCHOOL > sChOOL DOMA 2020 > "Hodné a slušné děti tu chybí," konstatuje školník Jaroslav Jantač

"Hodné a slušné děti tu chybí," konstatuje školník Jaroslav Jantač

Náš pan školník Jaroslav Jantač popsal momentální atmosféru ve škole a prozradil, kdy teď vstává a jak podporuje svoji imunitu.
Vyzkoušíte některé jeho tipy?

20200423_111521.jpg

Jaké to je, když je zavřená škola? Chybí vám běžný provoz?
Jaroslav Jantač: Dalo by se říct, že i ty hodné a slušné děti ze školy tu chybí. Když začal nouzový stav, tak člověk musel, hlavně tedy ze začátku, víceméně dřepět doma. Nějaký čas dobrý, ale postupně mi začal chybět kontakt s lidmi, ať už to byli kolegové ze školy, nebo kamarádi, ale hlavně moje jednaosmdesátiletá máma, za kterou nemůžu jet, protože žije v pečovatelském domě v Letohradě, nebo můj brácha a jeho rodina tamtéž. A v neposlední řadě tchyně a švagr v Chomutově. Tak si aspoň častěji voláme.

Pocítil jste i nějaké další nevýhody?
Nemůžu se naplno věnovat některým svým koníčkům, jako jsou některé druhy sportu, zajít si na pivko, dát si jídlo na výletě, protože jsou zavřené hospody. Také řídit tramvaj je mi rapidně odepřeno, jelikož platí prázdninový jízdní řád a brigádníky téměř nepotřebují.

Paní zástupkyně vás na fotce zachytila při práci s rouškou. Nevadí vám její nošení?

Trochu ano. Nějakou dobu se to dá vydržet, ale čím je větší teplo, tak je to čím dál více nepříjemné. A já, jako člověk, již částečně zapomnětlivý, si ji občas zapomenu nasadit, když vylezu z bytu a musím se pro ni vracet. Napadá mě ještě nevýhoda: Tím, jak jsme celá rodina většinou doma, vysoce stoupne účet za energie, ale tím, jak člověk moc neutrácí jinde, tak se to snad trochu vyrovná.

A co vám tato doba přinesla pozitivního? Minimálně jako školník máte ve škole více klidu, nebo ne?
Musím přiznat, že jako školník si nestěžuji. Vstávám později, dopoledne je ve škole podstatně klidněji, odpoledne a večer je zde prázdno. Po obědě můžu o něco dříve vypadnout ze školy a jet třeba na zahrádku. Ještě mám tu výhodu, že si můžu - na rozdíl od většiny lidí - jít zacvičit do tělocvičny, nebo vyběhnout na hřiště. Taky jsem si udělal pořádek ve sklepě a dílně, což se mi dlouho nepoštěstilo, v běžném režimu na to nemám jaksi čas. A díky tomu jsem našel pár věcí, které jsem hledal, nebo jsem již ani nevěděl, že je mám! Též jsem v televizi zhlédl pár starých pořadů.

Co třeba?
Například ze sportovního archívu České televize. Také jsem oprášil své kuchařské „umění“, když nefunguje školní jídelna. A když jsem u té stravy, snažím se teď jíst více vitamínů než dřív. Jsem zvědavý, jak dlouho mi to vydrží. A začal jsem s něčím úplně novým. V rámci posílení imunity se každé ráno sprchuji studenou vodou, což jsem předtím snad nikdy nedělal. Člověk se hezky probere a je hned čilejší. Prý to taky posiluje zdraví, a to je to hlavní, co si teď všichni přejeme a co přeji všem čtenářům školního webu.