Horní menu

Drobečková navigace

Úvod > Pro žáky > Žákovský parlament

Žákovský parlament ZŠ U Vršovického nádraží

Učíme se chápat demokracii. Ovlivňujeme věci kolem. Komunikujeme. Tvoříme. A bavíme se!

IMG_20221014_111818.jpg

Žákovský parlament byl v naší škole ustanoven 8. prosince 2016. Učí děti demokracii, vyjednávání, komunikaci a zodpovědnosti, podporuje informovanost napříč školou, stmeluje komunitu a zvyšuje zájem žáků o školu a školní společenství. Vede děti k odpovědnému přístupu ke svému životu i ke světu a dává jim možnost zažít, že mohou věci kolem sebe pozitivně proměňovat.

Jak funguje? Každá třída si do žákovského parlamentu volí dva zástupce a ti pak na pravidelných schůzkách společně probírají nápady a podněty ze tříd, plánují celoškolní akce a pracují na vydávání školního časopisu či propagaci školy.

Práce našeho žákovského parlamentu si váží i (odborná) veřejnost. V roce 2022 byl náš žákovský parlament vybrán Centrem pro demokratické učení mezi TOP 10 nejinspirativnějších žákovských parlamentů v celé České republice, Pražský inovační institut s námi natočil velkou edukativní reportáž a Česká televize o našich aktivitách připravila několik reportáží do pořadu Zprávičky. Odkazy na videa najdete ve VIDEOTÉCE.

  • Předseda žákovského parlamentu: Kristián Marek, 6. B
  • Koordinátorka žákovského parlamentu: Mgr. Alena Bartošová (alena.bartosova@zsvrsovicka.cz)
  • Schůzky probíhají každý pátek o velké přestávce v místnosti "u kulatého stolu" a odpoledne ve 14 hodin v hale ve 3. patře druhého stupně ("pohodové parlamentní pátky").
  • Podněty posílejte na: parlament@zsvrsovicka.cz!

 

Fungování žákovského parlamentu přehledně zde: