Horní menu

Drobečková navigace

Úvod > Pro žáky > Druhý stupeň > Bartošová Alena > Mediální výchova > Sociální sítě > Ještě jedna porce termínů

Ještě jedna porce termínůDIGITÁLNÍ DAŇ
V severských zemích technologické firmy působící na internetu odvádějí speciální „digitální“ daň. Jde do speciálních fondů, z nichž jsou pak financovány osvětové materiály – například filmy, dokumenty, projekty pro školy zdarma.

 

DOPAMIN
Jde o chemickou látku, o jeden z nejdůležitějších hnacích motorů lidského mozku. Plní funkci tzv. neuropřenašeče – látky, která se podílí na přenosu vzruchů v centrální nervové soustavě. K jeho uvolňování dochází ve chvíli, kdy očekáváme nějakou příjemnou činnost. Odborníci dopamin spojují s návykovým chováním, tedy i se závislostí na sociálních sítích (digitálním světě).

 

WHISTLEBLOWEŘI
Doslova ti, kdo pískají na píšťalku. Lidé, kteří pracují uvnitř nějaké organizace a kteří si postupně uvědomí, že její činnost (které je součástí), odporuje zákonu nebo morálce. A pak vyjde s těmito praktikami na světlo. Například Edward Joseph Snowden. Je to bývalý zaměstnanec CIA a sub-kontraktor pracující pro Dell na zakázce pro americkou Národní bezpečnostní agenturu, který do tisku vynesl informace o masivním a do té chvíle před veřejností utajovaném celosvětovém sledování telefonů a elektronické komunikace ze strany bezpečnostních služeb USA. Nebo Aza Raskin, který vymyslel neomezené posouvání na obrazovce (tzv. infinite scroll). Raskin svého vynálezu dnes lituje.

 

WEBCAM TROLLING
Je zjednodušeně řečeno zneužití webkamery. Pachatel místo reálného obrazu své webkamery dítěti promítá (prostřednictvím speciální aplikace) předtočenou smyčku – a snadno tak dokáže zamaskovat svou vlastní identitu. Následně tak přinutit dítě k různým aktivitám.