Horní menu

Drobečková navigace

Úvod > Škola > Aktuality > Zveme k zápisu

Zveme k zápisuZápis do prvního a přípravného ročníku se letos koná 1. a 2. dubna 2020 od 14 do 18 hodin.
Jak dítě připravit? A co přinést 
s sebou?

 

CO BY MĚLO DÍTĚ UMĚT

Před zápisem do školy by dítě mělo být dostatečně fyzicky a pohybově vyspělé, vědomě ovládat své tělo a být samostatné v sebeobsluze – tedy zvládat například osobní hygienu. Mělo by být schopné sdělit samostatně svůj názor, mluvit ve větách, vyslovovat správně všechny hlásky a odvyprávět příběh, například jednoduchou pohádku. Mělo by také zvládat jednoduché logické a myšlenkové operace, mít představu o číslech (ukazovat je na prstech), rozpoznat základní geometrické tvary, chápat časoprostorové pojmy jako nad, pod, nahoře, dole, dříve, později, včera, dnes a podobně.

Co se týče grafomotorické vyspělosti, dítě by mělo mít vyřešenou pravolevou orientaci, umět správně držet tužku, plynule kreslit, vybarvovat, umět manipulovat s nůžkami, lepidlem a podobně. S tím souvisí i schopnost koncentrace. Dítě by se mělo soustředit na určitou činnost minimálně čtvrt hodiny, pamatovat si říkadla, básničky a písničky, vědomě se věnovat zadanému úkolu. Mělo by také samozřejmě ovládat základní společenská pravidla (pozdravit, požádat, poděkovat, omluvit se).

Podrobněji se o nárocích na budoucího školáka dočtete ZDE.

 

JAK MU POMOCI

Dítě se samo na školu nepřipraví – je potřeba, aby se mu rodiče dostatečně věnovali. Co to přesně znamená? Povídejte si s dítětem, vyprávějte mu. Rozšiřujete tak slovní zásobu dítěte, zároveň posilujete citovou vazbu mezi vámi. Pamatujte, že televize nebo počítač osobní kontakt nenahradí!

Nezapomínejte dítě přiměřeně zapojovat do drobných domácích prací či aktivit, rozvíjet jeho tvořivost a zvídavost (kreslete, zpívejte si, navštěvujte divadélka, choďte na procházky do přírody a popisujte, co vidíte kolem). Dbejte na zdravé stravování a dostatek pohybu. Měli byste také dítě vést k jednání s jinými lidmi, aby se nebálo komunikovat v neznámém prostředí.

Před nástupem do školy také doporučujeme trénovat změnu denního režimu: pravidelně ráno vstávat, odbourat odpolední spánek a v přibližně stejnou dobu ukládat děti ke spánku.

 

CO S SEBOU K ZÁPISU

V den zápisu, tedy 1. nebo 2. dubna 2020, s sebou nezapomeňte svůj občanský průkaz a rodný list dítěte. Dokumenty předložíte ve škole a zároveň vyplníte příslušný dotazník. Nejste-li si jistí "spádovostí" školy, nahlédněte do příslušné vyhlášky o školských obvodech. (Ke stažení ZDE.)

Více podrobností najdete ZDE.