Úvod > Pro žáky > Výuka > Mediální výchova

Mediální výchova

WhatsApp Image 2023-03-17 at 15.54.48.jpegCo je náplní předmětu, který se v současné době vyučuje pouze v progresivních školách a který je v informacemi přehlcené době tolik potřeba?

1. Tvoříme. Součástí mediální výchovy je i tvůrčí psaní, natáčení videí, fotografování, děti si zkouší práci reportéra a mohou se pochlubit výstupy ve školních médiích (na sociální sítích či ve školním časopise).
  2. Sledujeme aktuální dění. Na začátku každé hodiny probereme témata, o kterých se ve společnosti hovoří, sledujeme serióznost a důvěryhodnost zpráv.
  3. Řešíme zcela současná mediální témata jako například digitální wellbeing,  manipulace reklamním obsahem, dezinformace, deepfake, kyberšikana či závislost na mobilech.
  4. Diskutujeme, argumentujeme. Učíme se vyjádřit názor, respektovat názory druhého, pracujeme individuálně i v týmech.
  5. Podporujeme zájem o dění v komunitě. Klademe důraz na propojení s aktivitami žákovského parlamentu, sledujeme školní média, motivujeme k práci pro komunitu.

Vybraná témataTitulka (1).jpg

• Reklama, propagace, inzerce, PR (Jak vzniká reklamní obsah? Jak s sebou nenechat manipulovat? Jakou roli má dnes public relations? Jak si tvoříme vlastní obraz?)
  • Dezinformace (Jak poznat hoax? Proč si všímat zdrojů? Nebezpečí fotomontáží a deepfake. Co je clickbait?)
  • Agenda setting (Jak vlastně média určují, o čem se bude ve společnosti mluvit? Jaký je vztah mezi realitou a mediální realitou? Gatekeeping)
  • Bezpečnost na internetu (Kyberšikana. Sexting. Grooming. Stalking.)

Kdo předmět vyučuje?

Mediální výchovu vyučuje Mgr. Alena Bartošová, novinářka s mnohaletými zkušenostmi v médiích, která je zároveň i koordinátorkou školních médií (časopis, noviny, web, sociální sítě) a žákovského parlamentu.