Úvod > Parlament

Žákovský parlament ZŠ U Vršovického nádraží

UČÍME SE CHÁPAT DEMOKRACII - KOMUNIKUJEME - OVLIVŇUJEME VĚCI KOLEM - TVOŘÍME

IMG_20211014_105023_LI.jpgŽákovský parlament byl na naší škole ustanoven 8. prosince 2016. Učí děti demokracii, vyjednávání, komunikaci a zodpovědnosti, podporuje informovanost napříč školou, stmeluje komunitu a zvyšuje zájem žáků o školu a školní společenství. Vede děti k odpovědnému přístupu ke svému životu i ke světu a dává jim možnost zažít, že mohou svět kolem sebe pozitivně proměňovat.

Jak funguje? Každá třída si do žákovského parlamentu volí dva zástupce a ti pak na pravidelných schůzkách v místnosti "u kulatého stolu" společně probírají nápady a podněty ze tříd. Žákovský parlament také zaštiťuje vydávání školních novin NÁSTUPIŠTĚ a školního časopisu SCHOOL, který již dvakrát vyhrál v soutěži školních časopisů. Máme nejlepší školní časopis v celé České republice!

V roce 2022 byl náš žákovský parlament vybrán Centrem pro demokratické učení mezi TOP 10 nejinspirativnějších žákovských parlamentů v celé České republice.

PARLAMENTNÍ POHODOVÉ PÁTKY V ROCE 2022/23

Ve školním roce 2022/2023 se scházíme vždy v pátek o velké přestávce u kulatého stolu.
Kdo by chtěl plánovat akce, organizovat svátky a dělat s námi školní časopis, přijďte v pátek ve 14 hodin do haly ve 3. patře (2. stupeň).

• Předseda žákovského parlamentu: Kristián Marek, 5. B
  • Zástupkyně předsedy: Majda Galambicová, 9. A
  • Koordinátorka žákovského parlamentu: Alena Bartošová (alena.bartosova@zsvrsovicka.cz)
  • Podněty posílejte na: parlament@zsvrsovicka.cz

ČLENOVÉ ŽÁKOVSKÉHO PARLAMENTU VE ŠKOLNÍM ROCE 2022/2023:

Třída 0. A - Lara Prázná a Lucie Greinerová

Třída 1. A - Anna Havránková a Vojtěch Pavlík

Třída 1. B - Adam Bronec a Sofiia Khomiak

Třída 2. A - Evelína Škáchová a Samuel Tchoruk

Třída 2. B - Patrik Duc Ahn Nguyen a David Van Dung Nguyen

Třída 3. A - František Horák a Manuela González

Třída 3. B - Ester Sarvašová a Emilie Ronšarová

Třída 4. A - Eliška Vrbová a Nelly Olahová

Třída 4. B - Jakub Prášek a Tomáš Hartman

Třída 5. A - Mariano González a Laura Sarvašová

Třída 5. B - Kristián Marek a Matyáš Mareček

Třída 6. A - Petr Balog a Tomáš Pilík

Třída 6. B - Pavel Pechman a Oliver Kodádek

Třída 7. A - Tomáš Polák a David Horák

Třída 7. B - Kristýna Loudová a Tereza Křepelková

Třída 8. A - Lucie Bečková a Nela Opočenská

Třída 8. B - Viktor Jankiv a Nela Demetrová

Třída 9. A - Magdalena Galambicová a Vít Vachta

Třída 9. B - Lejla Hurem a Maksym Danylych

Žákovský parlament má přehlednou strukturu. Na zasedání 18. září 2020 schválil vznik čtyř parlamentních výborů:

• Parlamentní výbor pro provoz školy má na starosti praktické provozní záležitosti, shromažďuje tipy na doladění školního vybavení, řeší případné závady a vyvíjí aktivitu při jejich odstranění nebo nápravě.
  • Parlamentní výbor pro události a akce organizuje oslavy a celoškolní události.
  • Parlamentní výbor pro školní média vydává školní časopis SCHOOL a školní měsíčník NÁSTUPIŠTĚ.
  • Parlamentní výbor pro dobrou náladu svým přátelským jednáním stmeluje komunitu a dobrými skutky startuje řetěz dalších dobrých skutků. Tvoří například týdenní kalendáře pro dobrou náladu.

Fungování žákovského parlamentu přehledně zde:

Žákovský parlament v roce 2022/2023

Žákovský parlament v roce 2021/2022