Úvod > Pro žáky > Výuka > Čeština pro cizince

Čeština pro cizince

IMG_20200925_124848.jpg
Kdo u nás pracuje s dětmi s odlišným mateřským jazykem?

Žákům s odlišným mateřským jazykem se na naší škole věnuje Mgr. Zarema Rimikhanová.
Rozhovor s ní najdete v říjnovém čísle školních novin NÁSTUPIŠTĚ.

(kontakt: zarema.rimikhanova@zsvrsovicka.cz)

IMG_0551.jpgČeština pro cizince ve školním roce 2021/2022

Naše škola U Vršovického nádraží se již dlouhou dobu zabývá problematikou dětí s odlišným mateřským jazykem. Vždy u nás byla část dětí, které česky uměly jen velmi málo. Některé děti naši řeč neovládaly vůbec. Systematicky se pracovalo na projektech, které by těmto dětem pomohly integrovat se mezi ostatní děti. A to intenzivní výukou českého jazyka.

Letošní školní rok byl v mnohém jiný. Válečný konflikt a situace na Ukrajině donutily mnohé občany odejít před válkou do ostatních států Evropy. A do školy nám v krátké době nastoupili žáci různých věkových kategorií.

Počet žáků se zvýšil. Bylo potřeba jiné strategie než doposud. Děti z Ukrajiny jsme rozdělily do dvou skupin. Na děti mladší (1.,2., a 3. třída) a na skupinu dětí starších (5., 6., a 7. třída). Ve skupině pracují vždy dva pedagogové. Paní učitelky Mgr. Zarema Rimikhanová a Bc. Monika Sálíková učí tzv. tandemovou výukou. S pohledem na náročnost situací, které děti a jejich rodiny prožívají, se podařilo s dětmi  v hodinách českého jazyka udělat kus práce.

Snažili jsme se děti seznámit s kulturou naší země a také s památnými místy Prahy. Máme pocit, že se nám podařilo v hodinách s dětmi vytvořit atmosféru, ve které se cítíme všichni dobře.

Více fotek si prohlédněte ve FOTOGALERII.

Doporučujeme letní kurzy
Žákům s odlišným mateřským jazykem doporučujeme letní kurzy českého jazyka organizované Národním pedagogickým ústavem České republiky: