Úvod > Pro žáky > Výuka > Závěrečná mezipředmětová práce

Závěrečná mezipředmětová práce

WhatsApp Image 2022-05-16 at 12.32.25.jpeg

Závěrečná mezipředmětová práce a její obhajoba je projekt určený žákům 9. ročníku. Jedná se o badatelskou činnost na zvolené téma, jejímž výstupem je odevzdání písemné práce, prezentace tématu před komisí a následná diskuse a obhajoba svých stanovisek. Projekt probíhá v rámci informatiky a vnímáme ho jako završení studia.

Co je cílem? WhatsApp Image 2022-05-16 at 12.28.30 (1).jpeg

• podnítit uvažování v souvislostech
  • propojit různé kompetence – vyhledávání a zpracování informací, schopnost formulovat názor, konzultovat, graficky zpracovat práci, prokázat estetické cítění, obhájit svůj postoj apod.
  • možnost zaměřit se na to, co žáka baví, a vyzdvihnout jeho talent
  • podpořit žáka v jeho zálibách
  • naučit žáka dodržovat termíny odevzdávání jednotlivých úkolů, a vést tak k zodpovědnosti
  • prostřednictvím konzultací prohloubit schopnost komunikovat určitý problém
  • vyzkoušet si „první velkou zkoušku“ a následně pocit úspěchu

WhatsApp Image 2022-05-16 at 12.25.39.jpegTémata a obsah práce

Téma si volí žák sám podle svých osobních zájmů. Může se věnovat tématu počítačových her, estetice komiksů, závislosti na seriálech, stresu ve škole, srovnání textů raperů, trendům v gastronomii, turistice v Česku apod.

Na rozdíl od referátu nejde jen o to něco „popsat“ (např. život a tvorbu Boženy Němcové), žák musí něco „řešit“, položit si otázky, bádat, pátrat. Badatelství se musí projevit citacemi z knihy, článku apod., rozhovorem s odborníkem, anketou, grafem, tabulkou, vlastními fotografiemi apod.

Koordinátorka projektu: Mgr. Alena Bartošová
Kontakt: alena.bartosova@zsvrsovicka.cz