Horní menu

Drobečková navigace

Úvod > Škola > Aktuality > Tipy, jak podat přihlášku na SŠ

Tipy, jak podat přihlášku na SŠf20e.pngPro deváťáky máme informace k přijímacímu řízení na SŠ. Čas na přihlášky nadešel!

 

Na přihlášce se uvádějí až tři obory dle preference. Rodiny tedy sestavují žebříček dle toho, jak moc na danou školu chtějí. 

Netaktizujte. Na přihlášku patří jen ty školy, na které by děti opravdu chtěly nastoupit. Současně ale platí, že jsem-li přijat(a) na první školu v pořadí, jdu na tu a ne na druhou, byť bych na ni byl(a) také přijat(a). Nedává tedy smysl na první místo dávat „nejlehčí“ školu.

Čas na podání přihlášky je až do 20. února, není to závod, pořadí přijatých přihlášek nehraje roli. Po odeslání přihlášek už volbu nelze změnit.

Podat přihlášku plně elektronicky je nejrychlejší a nejefektivnější varianta, jako jediná zaručuje plně digitální komunikaci. Pro tuto plně digitální přihlášku je potřeba, aby se rodič přihlásil zaručenou identitou – např. bankovní identita, přes datovou schránku nebo mobilní klíč eGovernmentu (lze sjednat na pobočce Czech Pointu za cca 15 minut). 

videonávod, jak na to

 

KRITÉRIA PŘIJETÍ

Kritéria a podmínky přijímacího řízení musely školy zveřejnit v DIPSY, na webu a na úřední desce školy k 30. lednu. Určitě je dobré si je pročíst, rodiny v nich najdou z čeho se skládá přijímací zkouška, termíny případné školní zkoušky, zdali je vyžadováno lékařské potvrzení, ale i jak bude škola postupovat v případě shody pořadí uchazečů.

Pro správné fungování algoritmu nelze, aby uchazeči sdíleli příčky umístění, a tak ředitelé museli již nyní specifikovat, dle čeho se bude v případě shody postupovat (např. lepší průměr některých předmětů ze ZŠ, více bodů z Cermat matematiky apod.). Vhodné je na tato kritéria myslet, případně jim uzpůsobit pozornost v rámci přípravy.

Průměr ze ZŠ není povinnou součástí přihlášek, avšak může být součástí tzv. školní části zkoušky. Tedy některé školy ho vyžadují, jiné nikoliv. Škola i musí specifikovat, o která vysvědčení má zájem.

Doložení absolvování povinné školní docházky je v DIPSY u všech oborů zakliknuté jako povinné, nicméně přihlášku lze nyní odeslat bez toho. Deváťáci pochopitelně ještě povinnou školní docházku ukončenou nemají, tudíž to budou potvrzovat dané SŠ, kam nastupují, až před 1. 9. 2024. Přihlášku lze odeslat bez těchto příloh.

Lékařské potvrzení též není vyžadované u všech oborů (typicky není třeba u gymnaziálních oborů). Pokud je lékařské potvrzení potřeba, je to explicitně uvedeno ve zveřejněných podmínkách přijímacího řízení.

 

SAMOTNÉ PŘIJÍMAČKY

Kde se budou psát přijímačky? To zatím nelze říci, systém DIPSY žáka přiřadí pro jednotnou zkoušku na jednu ze škol, kterou má v přihlášce. Je to na základě kapacit a vzdálenosti od školy, ačkoliv se předpokládá, že Praha bude považovaná za jeden okres a nebudou se optimalizovat vzdálenosti.

Je možné, že v pátek 12. dubna i v pondělí 15. dubna půjde žák zkoušku psát na stejné místo, stejně tak je možné, že zkoušku vůbec nebude psát na škole, kam chce nejvíc. Vždy se počítá lepší výsledek z matematiky a lepší výsledek z českého jazyka, ten se dozví všechny školy a kde zkoušku píší nemá vliv na přijetí.

Algoritmus přiřazování žáků na školy proběhne podle nového algoritmu Cermatu, kdy budou stěžejní výsledky z přijímaček, priorita školy v přihlášce a kapacita daného oboru. Výsledky budou komunikovány plošně všem 15. května. Platí, že se nemůže stát, aby byl přijat uchazeč, který dopadl ve zkouškách hůře než jiný (nepřijatý), jen proto, že měl školu jako vyšší prioritu! Rozhodují zásluhy, ne priority.

 

Více informací zde:

to dáš!