Horní menu

Drobečková navigace

Úvod > Škola > Aktuality > 10 typů žáků v době koronavirové

10 typů žáků v době koronavirovéRedakci školního časopisu sChOOL to nedalo a provedla drobný průzkum. Nejen v naší škole, ale i mezi kamarády a známými z jiných škol. Ze vzorku desítek žáků druhého stupně vypracovala odbornou expertizu - no a z ní vzešla tato typologie. Najdeš se v ní? 

 

Chceš si přečíst článek i s fotografiemi?
Klikni na odkaz pod fotkou!

WhatsApp Image 2020-06-07 at 12.24.48.jpeg

Velká typologie žáků v době koronavirové V OBRAZECH

 

1. LÁŽO PLÁŽO

Výuku na dálku podle dostupných informací někdo pojal jako prázdniny, konkrétně jako letní prázdniny – lážo plážo na pláži, sluneční brýle, srkaje brčkem virgin mojito, hledě vpřed na nekonečné moře nicnedělání. Podtyp A, který jsme nazvali LÁŽO PLÁŽO ULTRA, do učení hodil vyloženě vidle. Podtyp B - LÁŽO PLÁŽO SOFT - v neděli večer, pár hodin před zveřejněním výukových plánů na další týden, zjišťuje, co všechno měl do pátku odevzdat. Pak náhodně zvolí jeden předmět z deseti, ostatní dá k ledu, čímž se vyčerpá na další týden.

2. UČENÍ PRAXÍ

Někdo pojal výuku na dálku prakticky - přírodopis se údajně učí na procházkách do přírody, matematiku při placení nákupu, češtinu (prý) na úřadech. A to jsme si nevymysleli!

3. PŘI CHUTI
Někdo se zásadně učil a učí doma při snídani, svačině, obědě, večeři – místo lavice jídelní stůl, kalorie jako pohon. Prý se časově vyplatí ládovat do sebe vzorečky z fyziky i řízek naráz.

4. MUSÍM TO STIHNOUT JEŠTĚ DNESKA!
Jsou i raplové, kteří chtějí mít všechny úkoly hotové co nejdřív. Jsou to takové opaky typu LÁŽO PLÁŽO. Podtyp A - říkejme mu CVOK - z toho má stíhu, naopak podtyp B - POCTIVEC - nestíhuje. Ten všechno stíhá na pohodu. Jako třeba Eliška Horváthová z 5. A, která pravila: „V úterý odpoledne mám hotovou práci na celý týden a na zbytek týdne si vyhlásím ředitelské volno.“

5. PODLE ROZVRHU
Někdo se celou dobu koronavirovou učil podle rozvrhu, jako kdyby byl ve škole. Prostě začalo pondělí, a on vybalil matiku, pak češtinu, pak… Před tímto typem žáka se skláníme, protože tak drsnou sebedisciplínu my teda nemáme. Počkat, není tohle vlastně tak trochu CVOK?

6. Z DONUCENÍ
Tyhle typy dělají úkoly jenom proto, aby jim rodiče nezakázali mobil nebo tablet. Hmmmm…

7. BEZ TECHNIKY
Někteří ale mobil ani tablet nemají, a tak se jim na dálku pracuje doopravdy špatně. Bez legrace – ti mají opravdu nevýhodu. Ale někteří se na to jenom vymlouvají. Ty označujeme LÁŽO PLÁŽO ULTRA.

8. PANIKÁŘ
Bez rozvrhu, bez ladu a skladu, bez pohody, ale nakonec vždycky zvládl všechno. Typ PANIKÁŘ jsme odhalili u 10 % žáků, kteří skutečně propadali natolik panice, že by se „nejradši propadli do kanálu“, sdělil jeden nejmenovaný panikář z naší školy. Učení prý je hodně, ale vlastně se to „docela dá zvládnout – jen kdybych nebyl takovej chaot,“ dodal sebekriticky.

9. ROZPTYLOVAČ
Taky vás při domácím učení pořád něco rozptylovalo? „Jééé, tady letí moucha.“ „Dám si svačinku.“ „Co kdybych ségře vyměnila plínku?“ „Ještě spočítám bráchovi matiku.“

10. VŠECHNO ZA MĚ UDĚLÁ...
Někteří rodiče se nestali domácími učiteli, jak rádi tvrdí, ale spíš náhradními žáky, kteří ve snaze vylepšit dítěti průměr, dělali úkoly za něho. Víme od dětí z jiných škol, že ne všichni rodiče ale dostávali jedničky! Hi hi… Podtyp VŠECHNO ZA MĚ UDĚLÁ RODIČ jsme vám tedy už přiblížili. Existuje ale i podtyp VŠECHNO ZA MĚ UDĚLÁ STARŠÍ SÉGRA. Ano, starší sourozenci byli v některých domácnostech opravdu v pohotovosti.