Horní menu

Drobečková navigace

Úvod > Škola > Aktuality > Vánoční rozhovor se školní psycholožkou

Vánoční rozhovor se školní psycholožkouWhatsApp Image 2023-12-19 at 10.39.55.jpegJak docílit pohody o Vánocích a proč je dobré svěřit se psychologovi, když vás něco trápí. I o tom je náš vánoční rozhovor s naší novou sympatickou školní psycholožkou Danielou Hruškovicovou, který pořídili žáci mediální výchovy z 6. B. Rozhovor je zároveň ochutnávkou prosincového vydání školního časopisu Nástupiště.

 

Zbývá pár dní do Vánoc, máte už nakoupené dárky?

Mám! Nakupuju od léta, proto se nikdy nedostanu do stresu kvůli dárkům. Dělám všechno pro to, aby Vánoce byly pohodové svátky, protože tvrdím, že jak si to kdo udělá, takové to má.

 

Takže se vždycky o Vánocích cítíte dobře?

Výborně. Vánoce miluju. Miluju vůni stromečku, cukroví, miluju koledy, doma si pouštíme vánoční pohádky a vánoční filmy. Potkáváme se s rodinou, fakt nic neděláme nebo děláme jenom, co chceme, spíme dlouho, štědrovečerní večeři třeba vůbec neuklízíme ze stolu - až druhý den ráno, takže všechno je na pohodu. Koukáme na pohádky, cpeme se a užíváme si to.

 

Jaká je vaše nejoblíbenější pohádka?

Tři oříšky pro Popelku.

 

My jsme před pár dny byli se školou na výletě na zámku Moritzburg, kde se tahle pohádka natáčela!

No tak to vám závidím!

 

Cítíte vánoční atmosféru u nás ve škole?

Rozhodně, hlavně tady v hudebně, která je krásně vyzdobená. Někdy stačí opravdu málo k dosažení té správné atmosféry. Mít stromeček, cítit vůni, ozdobit okna vánočními hvězdami... Je to tu moc hezké, což je fajn. Škoda jen, že zvonění na konci hodiny nemůže přepnout na vánoční písničky, to by bylo skvělé.

 

Dáváte si novoroční předsevzetí?

Moc ne, dávám si předsevzetí celý rok. Ale zkouším teď tak trochu rekapitulovat, co se mi v roce 2023 povedlo a co ne. Co bych chtěla změnit, co nového bych se chtěla naučit a podobně.

 

Jste u nás zatím jen krátce, ale přesto: je něco, co se vám opravdu povedlo?

Nejdůležitější je vždycky získat si důvěru. Jsem moc ráda, že děti v této škole mají důvěru ve školního psychologa, že vědí, že za mnou mohou přijít s jakýmkoliv problémem a s jakoukoliv starostí, že si můžeme o všem popovídat, hledat řešení nebo jiný úhel pohledu. Abychom se cítili dobře, musíme každý pracovat na vztazích a vložit do nich svoji energii. Když se s někým hádáme a necítíme se kvůli tomu dobře, nestačí jen obviňovat ostatní. Musíme se ptát, co pro zlepšení můžeme udělat my sami.

 

Co byste popřála naší škole do nového roku?

Abyste se tady společně cítili všichni dobře. Žáci, učitelé, všichni. Aby když se ráno probudíte, jste si neřekli: „Šmarjá, kam to zase musím?” Aby to bylo: „Jééé, dneska se do školy fakt těším!”