Horní menu

Drobečková navigace

Úvod > Škola > Aktuality > Den učitelů

Den učitelů28 3 ucitele.gifNa dnešek připadá výročí narození Jana Amose Komenského, a tedy i svátek všech učitelů. Dni učitelů věnoval žákovský parlament také jeden gif (pohyblivý obrázek) v rámci Velké jarní výzvy.

 

Těžko říct, co by "učitel národů" řekl na distanční výuku. A jak by se k ní postavily další legendy pedagogického nebe - například čarodějný Albus Brumbál, respektovaný Igor Hnízdo ze snímku Obecná škola, soudružka učitelka Macha, Šebestové, Horáčka a Pažouta nebo profesor Hrbolek z filmu Marečku, podejte mi pero. Jak by asi válčili na dálku bez kouzelných hůlek, rákosek a ukazovátek?

Možná by byli překvapení, kam až se posunuly nároky na učitele. Následuje nikoli popis superhrdiny z komiksového příběhu, ale popis ideálního učitele jednadvacátého století. Měl by být bystrý, sečtělý, sympatický, hodně zábavný a dělat první poslední, aby učivo nebyla nuda. Měl by vidět věci v souvislostech a umět zaujmout a nadchnout.

Ke všem žákům, které učí (někdy se pohybujeme v řádu stovek), by měl přistupovat individuálně, vypořádat se s tím, že je každé dítě z jiného těsta a že má specifické potřeby a nároky. Zároveň koučovat celý třídní kolektiv, stmelovat ho, motivovat, povzbuzovat. Přistupovat k dětem s respektem, ocenit jejich názor, být vlídný a přátelský a zároveň si umět zřídit pořádek, mít autoritu a vždy a za všech okolností udržet nervy na uzdě. To vše momentálně i od počítače, kdy dětem buď "kleká počítač", nebo jim "nejde zapnout mikrofon", nebo ten úkol "stoprocentně posílaly, ale on se nějak neodeslal" a podobně. 

Jakožto profesionál by měl sledovat moderní výukové trendy, být digitálně gramotný, umět ve výuce vypíchnout to podstatné a zároveň plnit vzdělávací plán. Hodnotit spravedlivě, nenadržovat, nikoho neprotežovat, poskytovat obsáhlou zpětnou vazbu, být otevřený k diskuzi a spolupráci.

Je snadnější být superhrdinou z komiksu, nebo ideálním učitelem? Když svou práci milujete, a my všichni ji na ZŠ U Vršovického nádraží máme fakt rádi, můžete se s pokorou snažit k ideálu se přibližovat. Děkujeme všem dětem a rodičům, kteří jsou s námi na jedné lodi, že naši snahu oceňují a že nás inspirují. Víme totiž, že být rodičem je ještě větší výzva než být učitelem.