Horní menu

Drobečková navigace

Úvod > Škola > Aktuality > Na jaře nám rozkvetou nové růže

Na jaře nám rozkvetou nové růže10.jpgPrávě teď je ideální období pro sázení růží, a tak se pracovité paní učitelky postaraly o zvelebení našeho stylového rozária. Na jaře tam vykvetou nové krásné květy!

 

Projekt fyzikářky Vlady Kopecké, zanícené pěstitelky růží a členky Rosa klubu, začal nápadem oslovit Růžovou školku manželů Pelcových, která pěstuje růže od světoznámých šlechtiletů. Pelcovi ve snaze podpořit zájem dětí o ušlechtilé rostliny ochotně poskytli sponzorský dar v podobě sazenic kvalitních anglických růží. „Vyrostou do výšky devadesát až sto centimetrů, a úžasně tak zapadnou do celkové koncepce stávajícího rozária,“ vysvětlila Vlada Kopecká a poukázala na to, že vysázené rostliny byly vypěstované na poli, a tak na rozdíl od kontejnerových růží pěstěných ve sklenících, jsou odolné vůči nemocem a vymrzání. Také kvetou celý rok.

„Bohužel nám nemohly s výsadbou pomoci děti, jelikož školy jsou pro žáky uzavřené, ale u nás ve škole to žije i v době karantén," dodala Vlada Kopecká.

Se sázením pomáhala zástupkyně ředitelky Bohumila Boháčová, o které celá škola ví, že je také nadšenou zahradnicí. „Práce na zahradě je pro mě relax, spoustu rostlin pěstuji i na logii bytu,“ svěřila se a dodala: „Mám radost z obnovení růžové zahrady, protože je skutečně ozdobou průčelí naší krásné školní budovy z třicátých let 20. století.“

Dodejme, že rozárium je součástí stylového dvora, jehož dominantu tvoří monumentální kašna z roku 1930. Od jara 2021 ho tedy budou zdobit mladé růže všech barev a odrůd, například Big Purple, Wedding Piano nebo Schwarze Madonna.