Horní menu

Drobečková navigace

Úvod > Škola > Aktuality > PRO RODIČE: 7 tipů, jak přežít začátek školního roku

PRO RODIČE: 7 tipů, jak přežít začátek školního rokujessica-lewis-fJXv46LT7Xk-unsplash.jpgZačátek školy bývá náročný nejen pro děti, ale i pro rodiče. Máme pro vás pár rad, jak vše zvládnout. 

1. Vypracujte velký rozvrh

Někomu vyhovují sdílené kalendáře v mobilu, ale podle psychologů funguje nejlépe následující: Na lednici nebo na nástěnku (existují i praktické velké rodinné kalendáře) vypsat rozvrh hodin, rozpis kroužků a všech rodinných aktivit, včetně mamčina aerobiku nebo tátova šachového kroužku - tak, aby měli všichni kdykoli na očích, co, kdo, kdy, kde… Vzájemné sdílení propojuje rodinu a mění zářijový chaotický rozjezd v poklidný řád.

2. Delegujte povinnosti

V rodinách si často hlavně maminky ukrajují zbytečně velký krajíc – domácí povinnosti lze úměrně věku rozdělit mezi všechny členy rodiny. Dohodněte, že například středy a pátky bude dcera uklízet nádobí z myčky, úterky a čtvrtky syn vynáší odpadky a podobně. Chod rodiny bude pak pro všechny pohodovější a zůstane víc času na společné hraní karet nebo Člověče, nezlob se.

3. Veďte děti k samostatnosti

Rodič by měl samozřejmě dohlédnout na to, jak se dítě připravuje do školy, je to jeho povinnost, ale například večerní chystání aktovky by měl žáček brát hned od první třídy jako svoji povinnost. Mamka s taťkou by měli jen zkontrolovat, jestli si zabalil všechny potřebné učebnice, sešity a pomůcky.

4. Buďte součástí školy

Hned od 1. září se zajímejte o všechno, co se ve škole děje. Přihlaste se k odběru novinek ze školního webu, sledujte novinky na školním Facebooku nebo Instagramu, buďte v kontaktu s třídním učitelem, ptejte se dětí, co bylo ve škole (a nespokojte se s odpovědí „dobrý“). Buďte zkrátka v obraze. Mít informace rovná se být v pohodě. Informovaného rodiče máloco zaskočí a vykolejí.

5. Zařiďte si hezkou domácí kancelář

Agenda kolem jednoho dítěte je náročná, natož kolem více dětí, a tak se vyplatí založit si kromě šanonu na vedení účtů a domácího účetnictví i přehledný šanon na školní dokumentaci, záležitosti kolem kroužků, dětských lékařských prohlídek a tak podobně. Rodinný management si zaslouží důstojný pracovní kout, kam rád(a) usednete k počítači, až bude potřeba zaplatit kroužky.

6. Pomůcky nakupujte v klidu

Hlavně na druhém stupni budete zjišťovat nároky na pomůcky od jednotlivých učitelů postupně. Nepropadejte proto panice, nevíte-li, které sešity a pastelky teď nakoupit. Na začátku září budou ještě papírnictví a obchodní řetězce dostatečně vybavené a budou vás lákat na atraktivní slevy. 

7. Buďte optimističtí

Zkuste nevnímat rodičovství a všechny povinnosti kolem dětí jako dřinu, ale jako radost, dar a úžasnou možnost se starat se o někoho, koho máte rádi. Svou lásku dejte najevo - vyzvedáváte-li žáčka odpoledne v družině, chce to pusu, pohlazení, úsměv, laskavé slůvko. Smějte se s dětmi, co to jenom jde, odlehčujte zátěžové situace humorem. Veselá domácnost pak bude balzám i na vaši duši a zářijový rozjezd bude hračka.